Ratamestarikoulu

Ratamestarikoulun ensimmäinen osa pidetään Varalassa ma 29.1 2018 ja toinen ma 5. 2. 2018, molemmat klo 18-21.

Kurssin suorittaminen vaaditaan toisen luokan ratamestaripätevyyteen, mikä vaaditaan kansallisten ja am-kisojen ratamestareilta. Kurssin suorittaminen käy myös vanhaksi menneen pätevyyden päivitykseen.

Ennakkomateriaalit kurssilaiset hankkivat itse:

Kouluttajana Antti Uotila.

Ilmoittautumiset ja tiedustelut sähköpostitse 21.1. mennessä osoitteella: anttiu@kolumbus.fi

Osanottajien seuroilta peritään jälkikäteen 20 EUR osanottomaksu/kurssilainen.

– Antti Uotila –

Vuoden 2017 parhaiden palkitseminen

Hämeen Suunnistuksen vuoden 2017 parhaiden palkitsemistilaisuus järjestetään la 16.12. klo 13.00 Varalassa (testijuoksu Pyynikillä klo 11.00). Palkitsemisten jälkeen nuorten olympiavalmentaja Antti Harjun valmennusluento. Tervetuloa!

 

Kauden 2017 parhaina palkitaan seuraavat henkilöt ja tahot:

paras miessuunnistaja Elias Kuukka TP

paras naissuunnistaja, Venla Harju TP

paras hiihtosuunnistaja Salla Koskela LHR

paras pyöräsuunnistaja Marika Hara Koovee

paras tarkkuussuunnistaja Pinja Mäkinen Koovee

paras joukkue Koovee 1 Jukolan-viestijoukkue

 

Palkittvaat nuoret:

Leo Matinheikki TP

Saara Yli-Hietanen TP

Kaarina Nurminen TP

Juha Lilja TP

Jutta Nurminen VaHa

 

Kunniakirjat:

Tarkkuussuunnistus PM/maaottelu RaN Pertti Hartaman ja Petteri Hakala

TP 25-Mannan voitto

Livestriimaus-kehitys Raimo Arvola ja Severi Eerola

yörogaining Jari Kaaja

vuoden valmentaja Mikko Eskola

JWOC-kisat Koovee

SM-keskimatka Kangasala SK

Pentti Talikainen

Vuosikokous ja vuoden parhaiden palkitseminen 15.12.2016

Hämeen Suunnistus ry:n vuosikokous pidetään to 15.12.2016 klo 18.00 UKK-Instituutilla (Kaupinpuistonkatu 1, 33500 Tampere), Talvi-kokoustilassa.

Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat.

Ennen kokousta palkitaan alueen vuoden parhaimmat:

Paras miessuunnistaja Aleksi Niemi TP
Paras naissuunnistaja Saila Kinni TP
Paras pyöräsuunnistaja Marika Hara Koovee
Paras hiihtosuunnistaja Tero Linnainmaa Kyrös-Rasti
Paras tarkkuussuunnistaja Pinja Mäkinen Koovee
Paras joukkue Koovee 1 / Jukolanviestin voittajajoukkue

 

Palkittavat nuoret:

Lotta Eerola TP
Anni Haanpää TP
Anton Kuukka TP
Juha Lilja TP
Leo Matinheikki TP

 

Kunniakirjat:

Vuoden maineteko Tarpian Suunta / Ideapark-liikekaupunkisuunnistus
Vuoden suunnistusteko Tampreen Pyrintö / Nuorten Jukolan kaksoisvoitto
Vuoden kasvattajaseura Tampereen Pyrintö
Vuoden manageri Raimo Arvola Vuoden valmentaja Riikka Eerola

 

Tunnustuspalkinnot:

Hauhon Sisu
Hämeenlinnan Suunnistajat
Koovee
Tampereen Pyrintö

Ratamestarikoulu 31.1.2017 ja 7.2.2017

Ratamestarikoulu järjestetään kaksi-iltaisena ti 31.1.2017 ja ti 7.2. 2017 Kooveen kokoustilassa (Sarvijaakonkatu 32, Tampere).

Ratamestarikoulun suorittaneet saavat toisen luokan ratamestaripätevyyden. Ratamestarikoulu käy myös ensimmäisen luokan pätevyyden päivittämiseen.

Kouluttajana toimii Antti Uotila. Ilmoittautumiset sähköpostitse 24.1 mennessä anttiu@kolumbus.fi. Ennakkoon kannattaa hankkia itselleen ratamestarikirja, rastimääritteet ja suunnistuksen lajisäännöt.

Kurssista veloitetaan 20 €/osanottaja osanottajien edustamilta seuroilta.

– AU –

Päivitetyt Aluemestaruuskilpailujen ohjeet

Aluemestaruuskilpailujen ohjeet on hyväksytty Hämeen Suunnistuksen hallituksen kokouksessa 31.3.2016. Päivitetyt ohjeet, sarjat jne löytyvät sivulta Ohjeet.